Szakterületi koordinátor: Náni József
Zöldség, Fűszer, Gyümölcs Szigetek az Encsi Járásban
A tevékenység megvalósításával a helyi közösségek kialakításához és önszerveződésének erősítéséhez, valamint a gyermekeket sújtó nélkülözés mérsékléséhez is hozzá tudunk járulni. A projekt időszak végére kis támogatással olyan cselekvőképes kis közösségek kialakítása a célunk, melyek képesek lesznek önerőből tovább működni, másokat bevonni a csoportba. Hasznos tanácsokkal és segítséggel ellátni egymást, értéknek tekinteni a családi mini gazdálkodásokat, legalább saját maguk ellátására megtermelni az alapvető zöldségeket, fűszernövényeket és gyümölcsöket. A családtagok közösen műveljék, gondozzák a saját kiskerteket, éljék át együtt a közös munka örömét; tudják a saját háztartásuk bevételét ily módon is növelni; járuljanak hozzá a szegénység mérsékléséhez; nem utolsó sorban az egészséges életmód megszilárdításához.
A térség munkanélküliséggel sújtott településein szinte egyetlen lehetőség az önfenntartás. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, a tapasztalatra, bizonyos ismeretekre is szükség van. Olyan foglalkozásokat kívánunk a bevont családok számára tartani, melyek elősegítik a tudatos mezőgazdasági tevékenységeket. „Hogyan kezdjem el?” címmel, a kiválasztott családokból legalább 1 főnek évente 5 alkalommal akarjuk megtartani.
Közösen a közösségért!
Közösségi, gyermek- és ifjúsági programok működtetése szegregátumban vagy szegregált településen, meglévő vagy új közösségi térben, ahol a szülők számára kötelezően kell biztosítani háztartási-gazdálkodási, pénzkezelési ismeretekkel kapcsolatos foglalkozásokat
A leszakadó területeken a helyi igények figyelembe vételével kidolgozott, a legkorábbi életkortól induló, a szülők bevonásával történő beavatkozásokra, valamint a szakemberek támogató jelenlétére hosszú távon szükség van a felzárkózás érdekében.
A tevékenység célja a meglévő infrastrukturális lehetőségeket kihasználva –a szülőkre irányuló programok mellett– a gyerekek igényeire és szükségleteire reagáló programok biztosítása, elsősorban a szabadidő értelmes eltöltése érdekében, másodsorban a készségek fejlesztése és kibontakoztatása céljából: alacsonyküszöbű szolgáltatások, képzések, továbbképzések, szabadidős és sportprogramok megszervezése és működtetése, információk nyújtása, önkéntesség meghonosítása, prevenciós tevékenységek és kortárssegítők bevonása.
A Közösségi Szolgáltató Házak elsődleges célja, hogy a szegregált településen élő halmozottan hátrányos helyzetű családok mindennapjait megkönnyítse. A házak által nyújtott szolgáltatások lehetőséget biztosítanak a helyi közösség hatékony fejlesztésére, erősítésére és esélyegyenlőségük növelésére. A szakemberek állandó jelenléte segíti a helyi önsegítés elindulását.
A KSZH és szolgáltatások célja, hogy mindenki számára elérhető legyen, szolgáltatásai erősítsék a közösséget, az együttgondolkodást. Legfontosabb feladata, hogy a szülők és a gyermekek számára tartalmas, hasznos szabadidős elfoglaltságot nyújtson.
A KSZH-k biztosítják a szegregátum lakóinak találkozási lehetőségét, helyet adnak kisebb közösségek rendszeres programjainak, segítik a megfelelő információkhoz való folyamatos hozzáférést. Különböző szolgáltatások munkatársainak bevonásával helyben elérhetővé teszik a szociális és gyermekjóléti, valamint a védőnői, munkaügyi stb. ellátásokat, lehetővé teszik a számítógép és Internet-használatot. Biztosítják a gyerekek számára a foglalkozások idején a megfelelő étkezést, az állandó segítő jelenlétet, valamint a mosási, tisztálkodási és főzési lehetőséget.
Tervezd tudatosan a jövődet!
Munkaerő-piaci és közösségi részvételre felkészítő tevékenységek a gyermek és ifjúsági korosztálynak
„Lássuk, halljuk mit tudsz?” – Tehetségkutató fesztiválok, versenyek
A hátrányos helyzetű gyermekekre és családjaikra irányuló civil kezdeményezések elősegítése, önkéntesek bevonása a programok megvalósításába, a bevontak felkészítése, szakmai-módszertani támogatása, önkéntesek felkészítése, szakmai-módszertani támogatása.
A versenyek célja:
Az Encsi Városi Művelődési Központ és Könyvtár egykori jogelődje a József Attila Városi Könyvtár 42 évvel ezelőtt szervezte meg első alkalommal az abaúji térség diákjai részére a szavalóversenyt. Az intézmény névadójának tiszteletére, József Attila születésnapjának időpontjában, áprilisban tarják meg mindig a versenyt. Több éve már rendszeresen érkeznek határon túlról, Szepsiből és Buzitáról is gyermekek; a résztvevők száma 150 fő körül szokott lenni.
Az Összefogás Hernádszentandrásért Alapítvány 10 éves közösségfejlesztési munkájának kiemelt feladata a tehetségek felkutatása és gondozása. A fiatal generáció azzal válik a közösség alkotó részévé, ha azt a tevékenységet teszi hozzá, amiben öröme és sikerélménye van. Kiemelten fontos ez olyan térségekben, ahol a szülői ház sokszor nem tud hátteret biztosítani mindehhez. Minden évben a szervezők igyekeznek olyan neves, szakmában országosan elismert zsűritagokat megnyerni a rendezvényhez, akiknek a véleményéből a fellépő gyerekek sokat meríthetnek, személyes példájuk pedig biztatást ad a tovább fejlődésükhöz.
Az őszi időszakban szervezett fesztiválon a vers mellett az ének és tánc kategóriákban is megmutathatják tehetségüket a gyermekek, akik itt is szép számmal (kb.150 fő) szokták képviseltetni magukat.
A kötelező is lehet jó!
Az EFOP 1.4.1 Integrált gyermekprogramok szakmai támogatása c. kiemelt projekttel való együttműködés
A megvalósítók, szükség esetén az együttműködő partnerként bevont szervezetek szakembereinek részvétele a kiemelt projekt által szervezett képzéseken, szakmai műhelyeken, szakmai rendezvényeken, (a résztvevők számára csak az utazási és szállás költség biztosítandó jelen projektből, a képzés költségét a kiemelt projekt biztosítja)
Projektünk számára szakmai hátteret biztosít az EFOP-1.4.1-15-20016-0001 számú kiemelt projekt által a térségben működő, a gyermekeket és családjaikat érintő intézmények és szolgáltatások vezetői, munkatársai, valamint a Közösségi Szolgáltató Házak munkatársai számára szervezett képzéseken való részvétel.
A képzéseken a központi elvárások, iránymutatások, innovatív módszerek megismerése után a helyi sajátosságok figyelembe vételével magasabb szakmaisággal leszünk képesek a tervezett tevékenységeket megvalósítani.